Правила правильного обгону

Автомобільний потік складається з самих різних автомобілів, в яких їдуть самі різні водії. Але раз вже людина сіла за кермо, то поряд їдуть повинні бути впевнені, що права їх сусід по ряду отримав не за так, і має не голослівні уміння і навички поведінки на дорозі. Наприклад, вміє правильно обганяти. Обгін взагалі вважається одним з найскладніших маневрів на дорозі. І для того щоб його виконання було безпечним для всіх учасників дорожнього руху, потрібно «єдність» як мінімум трьох дій: відповідна дорожня обстановка, точний розрахунок обганяє і адекватно поведінка обганяємо. Давайте розглянемо докладніше кожний з цих трьох складових.

Але для початку згадаємо, що про обгоні кажуть правила дорожнього руху. У головному для всіх водіїв документі написано, що обгін – це випередження одного або декількох автомобілів, пов’язане з виїздом із займаного ряду. Якщо розбирати «на пальцях» таке визначення, то вийде, що на практиці обгін виглядає так: що обганяють авто відхиляється убік від свого прямолінійного руху і займає сусідню смугу, потім транспортний засіб рухається якийсь час поряд з обганяємо авто і, випереджаючи його на безпечну відстань, займає смугу попереду обганяємо автомобіля.

Але перш ніж приступити до обгону, водій повинен оцінити ступінь безпеки передбачуваного обгону і визначити для себе його необхідність. При чому перша умова має бути найголовнішим. І зважившись на обгін, водій повинен чітко знати, що йому вистачить часу для того, щоб здійснити його в безпечній для всіх учасників руху обстановці, а не в думках про те, що він поспішає на зустріч. Життя головніший навіть найбільш важливих зустрічей.

Інше важлива умова: стан дороги під час здійснення обгону. Звичайно, за замовчуванням випливає, що обгону не повинні заважати які – небудь перешкоди, і у вигляді інших автомобілів і у вигляді загороджувальних конструкцій. До того ж на специфіку самого маневру можуть вплинути погодні умови і тут необхідно пам’ятати про правила їзди по мокрій, сухий або слизькій трасі, а також у нічний час або в ситуації поганої видимості на дорозі (туман). Необхідно пам’ятати, що при видимості менше 300 м виїзд на зустрічну смугу руху небезпечний і заборонений.

Крім того, якщо ви вирішили йти на обгін, подумайте, чи так він необхідний в даній ситуації. Може виявитися, що, обігнавши зараз, вам через кілька метрів доведеться зупинитися на світлофорі. У такому випадку, розумніше і безпечніше залишатися в своєму ряду.

Правила для обганяє

Перед початком маневру водій повинен попередити учасників руху про свій намір здійснити обгін. Для цього завчасно необхідно включити покажчик лівого повороту і висунутися трохи зі свого ряду. Це потрібно для того, щоб оцінити дорожню обстановку, побачити, що для здійснення обгону немає ніяких перешкод.

Сам же маневр можна здійснювати як на однаковій з обганяємо авто швидкістю, збільшивши її в момент обгону, такий спосіб прийнятний тоді, коли обганяємо автомобіль рухається на невеликій швидкості. Але можливо також обійти ТЗ, вже набравши необхідний швидкісний режим. Для водія при маневрі важливо правильно змістити свій автомобіль вліво, при цьому не варто забувати, що обходити авто потрібно на відстані не менше одного метра.

Не можна обганяти і на вимкненому передачі (т.зв. рух накатом), це в рази підвищує аварійність. У разі якщо водієві буде потрібно екстрено збільшити швидкість, він буде втрачати дорогоцінний час на перемикання передач або перезапуск двигуна. Для водія також важливо по завершенні маневру плавно увійти в ряд руху і стати перед обігнати автомобілем. Різке входження в ряд може також сповоціровать аварійну ситуацію.

На що особливо важливо звернути увагу і про що не забувати

Включений лівий «поворотник» обов’язкове при обгоні правило. Більшість аварій відбуваються з вини тих, хто нехтує таким правилом і не спромагається попередити учасників руху про зміну траєкторії їзди свого авто. І звичайно обгін з дотриманням всіх правил дорожнього руху потрібно здійснювати по лівій стороні.

Не варто без зайвої на те необхідності виконувати і подвійний обгін. Такий маневр подвоює аварійність на дорозі, так як водієві для такого обгону потрібно більше часу для маневру і більшу відстань.

Від «наздоганялівок» розумно відмовитися на слизькій дорозі. Навіть якщо ви впевнені в чудових характеристиках покришок свого автомобіля.

І ще кілька моментів: судити про безпеку передбачуваного маневру не варто по поведінці що йде попереду авто. Тобто якщо навіть автомобіль попереду вас пішов на обгін, це не всякий раз означає, що вам можна кидатися слідом. Найчастіше такий обгін тандемом обертається непередбаченими аварійними ситуаціями. І ще, водіям радять проводити маневр по можливості швидко, адже при виїзді на зустрічну смугу руху ризику піддається і обганяємо і що йдуть йому на зустріч автомобілі.

Правила для обганяємо

Якщо обганяють вас, то логічно вам потрібно бути максимально помітним на дорозі. Таке правило особливо актуально в нічний час, коли водій обганяємо автомобіля зобов’язаний їхати з включеним ближнім світлом.

Помічати обгонщіка потрібно заздалегідь. Для цього необхідно частіше дивитися у дзеркало заднього виду і при цьому стежити за особливістю траси, уникаючи відхилення автомобіля в сторону. Таке може статися тоді, коли авто «зустрічається» з різного роду нерівностями траси.

Обганяємо розсудливо дати можливість здійснити маневр. Відкинувши всі честолюбні помисли, варто просто дозволити себе обігнати, при цьому водієві обганяємо автомобіля потрібно стежити за дотриманням безпечної дистанції від обганяємо ТЗ.

Негласні правила водійських ввічливості припускають, що ви дасте зрозуміти іншому водієві про свою готовність надати йому можливість зробити безпечний маневр. Зазвичай в таких ситуаціях досить «моргнути» пару раз «поворотником».

Далі для тієї ж обопільної безпеки необхідно трохи зміститися в сторону в своєму ряду, що надасть обганяємо водієві кращу оглядовість, а, отже дасть можливість завершити маневр швидко і безпечно.

Ні в якому разі не варто тиснути на педаль газу, як тільки ви помітили, що хтось йде на обгін. Будьте розумніше, але при цьому не забувайте і про свою відповідальність. Тому тримайте в голові думка про те, що вам, можливо, доведеться екстрено гальмувати.

Пам’ятайте, що обгін заборонений На перехрестях доріг. Виняток становлять регульовані перехрестя, у випадку, коли рухатися по дорозі, що перетинається недозволено; перетин головної дороги з другорядною, де автомобілі стоять. За 100 м до залізничного переїзду. Водіям великовантажних автомобілів (масою вище 3, 5 т), на ділянках дороги, відмічених знаками 3.20 «Обгін заборонено» або 3.22 «Обгін вантажним автомобілям заборонено». У тих місцях, де водієві при здійсненні маневру необхідно виїхати на зустрічну смугу руху, порушивши суцільну лінію розмітки. У місцях, де дорога має нерівний і потенційно небезпечний профіль, в тому числі і на поворотах. У місцях, встановлений дорожній знак, що забороняє обгін.